Úvodní stránka | Mapa stránek | Kontakt
»   POVÍDÁNÍ OD VODY

»   Konečně na kaprech II

»   Konečně na kaprech I

»   Obyčejná vycházka

»   Srdcová záležitost

»   Kaprový prut Carp Zoom – Fanatic Plus

»   Návrat k začátkům a dárek k narozeninám

»   Partikl ano či ne?

»   Putování za amury

»   Na vltavské kaskádě

»   Nesekej a pádluj!

»   Návrat na známá místa II

»   Návrat na známá místa I

»   Vyvážet ano, či ne?

»   Bójka všude kam se podíváš

»   I malý může být velký

»   Konečně je to tady

»   Jak dál...

»   Každý den není posvícení

»   Malý nebo velký?

»   Jak jsem rychle vystřízlivěl

»   Rybaření na řece Ohři

»   Kouzlo jménem Labe 3/3

»   Kouzlo jménem Labe 2/3

»   Kouzlo jménem Labe 1/3

»   Jak to vidím já

»   Vzpomínka na Labe

»   Jak jsem vyzrál na boleny

»   Jak jsme začínali

»   Doupovský potočák

ČLÁNKY

Konečně na kaprech II

Uběhl zhruba měsíc od naší poslední akce, kterou jsme absolvovali společně s Petrem "Pécou" a nastal čas nahodit znovu pruty a přemluvit nějakého toho kapra. Já si opět mohl nechat zdát o nějaké dovolené, jelikož se práce nějak nahromadila a tlačit jí před sebou by byla cesta do záhuby, proto opět nastal čas na kaprařský rozvrh s dojížděním přes den do práce. Pokoušel jsem se přemluvit i Jiříka se kterým jsme měli plány na velkou akci, ale jeho přetržená achilovka bohužel udělala své. Sportem k trvalé invaliditě…holt třeba na podzim jim s Jirkou ukážeme zač je toho loket.

konečně na kaprech No nic Péca se zhostil své role na výbornou a předem domluvené místo už obsadil ve čtvrtek abychom měli jistotu. Vybrali jsme jedno místečko, na kterém jsme několik let nechytali. Několikrát jsme zde v minulosti báječně pochytali. Pro Pécu to však byla premiéra na tomto fleku. Věděl jsem, že mám zhruba na čtyřiceti metrech nádherné čisté místo v hloubce čtyřech metrů se Slávkovým polem na dně a okolo tohoto místa v tuto dobu hodně vzrostlá tráva, co víc si prostě přát. Ideální místo na krmení ze břehu i za velice nepříznivých povětrnostních podmínek.

Péca nastavil taktiku hledání čistých míst ve větší hloubce okolo šesti metrů a zkoušel je často měnit. Jako krmení jsme sebou měli příchuť oliheň z řady Boos2 a ryba-banán z téže řady, oboje v kombinaci všech vyráběných průměrů. Na úvodní zákrm jsme použily i halibut pelety v průměru 6 mm. Tyto pelety jsem si pro zakrmování velice oblíbil a jsem přesvědčen, že i kapři. Chvilku to přece jen trvá, než kapři vyzobou peletky z krmného místa. Je pravda, že tyto pelety se nedají použít všude, zvláště pokud je na revíru hodně bílé ryby. To pak člověk krmí jen je. Někdy je opravdu nutné použít jen kuličky většího průměru anebo si vzít něco málo z řady Magic. Tyto koule mají úplně jinou strukturu než boilies z řady Boss2. Jejich stavba je založená na najemno namletých složkách a pojiva jsou uspořádána tak, aby se z kuličky odlupovali postupně jednotlivé vrstvy a její střed zůstal co nejdéle tvrdý. Tuto řadu rád používám pro chytání na tekoucích vodách a na vodách kde je opravdu velký tlak bílé ryby. Není to prostě žádná kulička pro rychlé chytání a někomu může přijít i jen jako „montážní pěna“, ale v mé výbavě rozhodně nemůže chybět.

konečně na kaprech První dny naší výpravy byly nad očekávání úspěšné. I za těch pár hodin ráno a večer kdy jsem mohl nahodit pruty mi přicházeli záběry v pravidelných intervalech, skoro by se dalo říct, že si podle nich můžu řídit hodinky. Jakmile padla půl osmá večer přišla série dvou, tří záběrů. Po okamžitém dokrmení to chvilku trvalo, ale za další dvě hodinky byly na břehu pravidelně další kapři. Ráno však záběry od kaprů přicházeli minimálně a většinou byly jen náhodné. Prostě ryby v tu dobu na našem místě nebyly. Zkoušeli jsme několikrát zakrmit i něco kolem druhé hodiny ranní, abychom na ně byly nachystaní, ale prostě to nešlo. Je poznat, jak kapři po revíru migrují a někdy je člověk nezastaví ani krmením.

Jelikož pro mě bylo z říše pohádek nahodit pruty přes den, nemohu soudit, zda jsem na svém krmném místě kapry měl či ne, ale Péca se poměrně činil a záběry mu chodili zhruba v hodinových až dvouhodinových intervalech. Jeden den se na mě usmálo štěstí a já mohl být u vody už od dvou hodin. Rozhodl sem se pro změnu taktiky krmení a rozjel místo partiklem, směsí kukuřice, pšenice a řepky. Na obě montáže sem podvázal řadu kukuřiček a čekal co se bude dít. Prostě jedno odpoledne a ráno zkusím chytat jen na kukuřici. Vyslechl jsem si nějaké narážky od Péci ve smyslu toho, že budu chytat násaďáky, ale já jsem chtěl prostě něco změnit a jen tak si prostě zatahat. První kapr na sebe nenechal dlouho čekat a na břeh se podíval krásný lysec. Než jsem ho stihnul vyháčkovat a pustit rozjel se mi druhý prut. Péca se začal smát s tím, že on mi to přece říkal, ale hned po tom, co jsem zvednul prut mi bylo jasné, že se o žádného kapřího dorostence jednat nebude. Krásný souboj který sem si mohl vychutnat ojediněle za světla, mi přinesl 14,5 kg lysce. Pécovi malinko ztuhnul úsměv na tváři a já si z něho dělal do konce výpravy legraci s tím, že kukuřice je prostě kukuřice :-)

konečně na kaprech


Další dny jsem už chytal opět na kuličky a počet záběrů jsme na čtyři pruty vyhnali až do průměru 15 ryb za den. Neměli jsme ani jeden den, jak to občas bývá vyloženě mrtvý. Zkoušeli jsme mnoho variant nastražení kuliček přes samotné pop-up boilies až po panáčky a sněhuláky. Nejvíce se osvědčilo nastražení dvou 20 mm kuliček jen tak na dno. Ani návazce jsme příliš nekombinovali a šňůrka Dr.Carp v průměru 0,28mm s umístěním jednoho broučku asi pět centimetrů před háčkem byla prostě nejúčinnější. Z těch asi 70 záběrů jsme celkem přišli jen o pět ryb, které se vyhákli ihned po záseku.

Co napsat závěrem? Snad jen už "v jednoduchosti je síla a kukuřice je prostě kukuřice" :-) Nehledejte ve všem složité věci a zkuste se někdy vrátit ke stylu chytání se kterým jste začínaly a který Vám fungoval. Proč přece měnit něco co funguje.

S Pozdravem „Ať to jezdí“

Jenda Vala a Petr "Péca" PuhlovskýCopyright © 2006-2019 - www.East-River.cz všechna práva vyhrazena
Webdesign, webhosting & programování Petr Holec